تاریخ ترکیه هزارساله است و هزاران داستان در دل هر گوشه‌ی آن نهفته است. ترکیه را می‌توان اولین محل قدرت امپراتوری‌های بزرگ در دنیا دانست. هیتی ها، لیکیه، رومی‌ها، عثمانی‌ها و جنگ‌هایی عظیم که در سرزمین تروا تنها چند نمونه از امپراتوری‌هایی ساکن در تور ترکیه هستند. ترکیه مملو از غذاهای شگفت‌انگیز ، فرهنگ غنی و آب‌های فیروزه ایی است. در این مقاله مناطقی از ترکیه که ثبت سازمان میراث فرهنگی یونسکو شده است را به شما معرفی می‌کنیم تا با مراجعه به  سیرآسمان فراز و تماس تلفنی با 88773540 در تور استانبول از این مکان‌ها دیدن فرمایید.

معرفی دیدنیهای استانبول در راهنمای سفر به ترکیه

پارک ملی گورمه (Göreme National Park)

در یکی از زیباترین مکان‌های ترکیه شهر گورمه قرار دارد و پارک ملی گورمه با وسعتی زیاد در این شهر قرار دارد. در نزدیکی این پارک ساختمان‌های سنگی زیادی وجود دارد که در طول سال‌ها در اثر فرسایش شکل آن‌ها به قله‌های نوک‌تیز و اهرام غول‌پیکر تغییر شکل داده است. از مشهورترین این ساختمان‌ها می‌توان خانه‌ها و کلیساهایی با سقف‌های کلاهکی و همچنین کاپادوچیا نام برد. مدارک و شواهدی که از حکاکی‌های این ساختمان عمر آن‌ها را به دوران برنز نسبت می‌دهد.

پایتخت امپراتوری هیتی خاتوشا (Hattusha)

شهر در بالای تپه‌ای سنگی در نزدیکی دریای سیاه و بوآزکاله (Boğazkale) قرار دارد. امپراتوری عظیم هیتی در 1180 تا 1600 سال قبل از میلاد مسیح در شهر خاتوشا بنیان نهاده شده است و سبب گسترش این شهر شده است. دروازه شیر در بالاترین نقطه‌ی شهر قرارگرفته است واصلی‌ترین دروازه این شهر است. گردشگران زیادی هرساله به این شهر می‌روند و در کنار ساختمان‌های سنگی آن قدم می‌زنند و آرامش را در کنارگذر تاریخ تجربه می‌کنند.

اِفِسوس (Ephesus)

شهر افسوس پایتخت پادشاهی آرزاوا در 1500 سال قبل از میلاد مسیح بوده است. این شهر یکی از اصلی ترین جاذبه‌های گردشگری ترکیه است. مردم کشور ترکیه اِفِسوس را شهری جادویی می‌دانند. معبد آرتمیس که از عجایب هفتگانه جهان است در این شهر قدیمی قرار دارد. بزرگ‌تری جاذبه‌های شهر افسوس عبارت‌اند از : تئاتر بزرگ (the Great Theatre)، کتابخانه سلسوس (Library of Celsus)، کلیسای سنت جان (Basilica of St.John). اگرچه شهر افسوس جزو بزرگ‌ترین شهرهای امپراتوری روم است اما بیشتر آثار تاریخی این شهر متعلق به دوران یونانی‌ها است.

بیمارستان و مسجد بزرگ دیوریغی

(Great Mosque and Hospital of Divriği)

منطقه کوهستانی دیوریغی با آب و هوای مناسب خود جزو اولین مناطق فتح شده توسط ترک ها محسوب می شود. معماری سنگی و صخره ای مسجد بسیار زیبا و منحصربه‌فرد است. ساختمان مسجد با مجسمه‌ها و کنده کاری روی سنگ به شیوه متفاوت از سایر مساجد استانبول تزئین شده است. بیمارستانی شبیه به مسجد بزرگ دیوریغی در کنار آن بنا شده است که نشان از الگوی شهرسازی اسلامی دارد.

7-Great Mosque and Hospital of Divriği

شهر سافران بولو (City of Safranbolu)

شهر سافران بولو نام خود را از محصول کشاورزی‌اش یعنی زعفران الهام گرفته است. این شهر در شمال آنکارا قرار دارد. علاوه بر شهرت جهانی زعفران شهر سافران بولو، وجود بناهای شگفت‌انگیزی که در این شهر خوش آب‌وهوا قرارگرفته‌اند نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کنند. حمام و مسافرخانه سنتی، مساجد زیبا و مراکز آموزشی مذهبی علت اصلی جذابیت شهر سافران بولو است. درگذشته این شهر بر سر راه تجاری قرار داشته و توقفگاه تاجران و کاروان‌های مسافرتی بوده است.

مسجد سلیمیه (Selimiye Mosque)

شهر قدیمی ادیرنه (Edirne) زمانی پایتخت دولت عثمانی بوده است به همین علت ساختمان‌ها و پل‌های زیادی در آن زمان در این شهر بنا شد. در میان تمامی این ساختمان‌های قدیمی مسجد سلیمیه قرار دارد که مانند نگینی می‌درخشد. ظاهر بسیار زیبای آن و طراحی زیبای داخل آن منحصربه‌فرد است. این مسجد چهار مناره دارد که در نزدیکی آن چندین مدرسه و یک کتابخانه‌ی دیدنی ساخته شده است.

selimiye_mosque_edirne