نیمه دوم آذر ماه فصل سفر عرفانی به شهر زیبای قونیه است. شور و نشاط زیادی با حضور گردشگران از سراسر جهان که به شوق مولانا جلال الدین محمد بلخی تور قونیه را خریداری می کنند، پدید می آید. قونیه در 700 کیلومتری جنوب شهر استانبول قرار گرفته است. شهری که سال به سال دستخوش تغییرات می شود و از حالت سنتی خود فاصله می گیرد.
ولی شهر قدیمی کلیسترا در قسمت جنوب غربی قونیه در حاتون سارای (Hatunsaray) روستایی به نام گوکیورت (Gokyurt) قرار دارد که ساکنان آن در فضایی بی دغدغه و آرام به کشاورزی می پردازند. علت شهرت شهر کلیسترا در بین گردشگران جهان به وجود نشانه های سکونت در دوران هلینستی و عصر فرمانروایی رومیان برمی گردد.

شهر زیبای قونیه

شهر کلیسترا در تور قونیه

کلیسترا یکی از مهمترین شهرهای پنهان و قدیمی کشف شده در دل کوه می باشد. شهری که مسافران قونیه را با مناظر طبیعی بی نظیر و آثار تاریخی به سوی خود جذب می کند. پیشینه ی این شهر باستانی به تمدن هلنیستی در قرن دوم تا سوم میلادی می رسد. با تحقیقات و کاوش های انجام شده نام کلیسترا برگرفته از سنگ قبری است که به امپراطوری روم شرقی تعلق دارد و این سند تصدیقی بر قدمت این شهر عظیم تاریخی است.

شهر کلیسترا  در تور قونیه

اولین نشانه های سکونت انسان در زمان هلینستی و دوران روم در شهر کلیسترا دیده شده است. مردم ساکن این شهر در دوران روم دین مسیحیت را انتخاب کردند و برای در امان ماندن از هجوم دزدان در قسمت های کوهستانی خانه ساختند و زندگی کردند. به دلیل ویژگی های خاص زمین های منطقه کلیسترا کشاورزی در آن رونق بسیاری داشته و هنوز هم دارد. اصلی ترین گیاه قابل کشت در این منطقه کدو است، به همین دلیل کدو در آیین مختلف و حتی آداب و رسوم مراسم عروسی نقش مهمی دارد به گونه ای که سرو آن به انواع مختلف در مراسمات نشان از رسمیت بخشیدن به برگزاری مراسم می باشد.

قونیه

سوغاتی و تولیدات محلی منطقه کلیسترا

مردم بومی کلیسترا در غذاها و نوشیدنی هایشان از ترشی زالزالک، خورش گلابی جنگلی، آلوی جنگلی استفاده می کنند. طعم خاص این غذاها برای گردشگران تجربه ای مطلوب و دوست داشتنی است. همچنین در این منطقه تولید عسل با استفاده از روشهای کاملا قدیمی و سنتی انجام می شود. عسل کلیسترا در بین گردشگران ارزش خاصی دارد و به عنوان سوغاتی از آن تهیه می کنند هرچند که قیمت بالایی داشته باشد. بانوان بومی این منطقه علاوه بر شرکت در کارهای کشاورزی، صنایع دستی و بافندگی هم انجام می دهند. و در غرفه های کوچکی در کنار خیابان اصلی محصولات زیبای خود را به فروش می گذارند.
رستوران های معروف قونیه از تولیدات کشاورزی محلی به خصوص عسل در تهیه دسر و شیرینی استفاده می کنند.

سوغاتی و تولیدات محلی منطقه کلیسترا

ویژگی منحصر به فرد شهر کلیسترا قونیه

مخفی بودن یکی از خصوصیت های این شهر است که سبب پیدایش آن است، زیرا که محصور بودن در بین کوه ها به نوعی دیوار دفاعی محسوب می شود. به طور کلی فضای خارجی خانه ها بر اساس پدیده فرسایش طبیعی سنگها شکل گرفته است. شهر قدیمی کلیسترا در زمان بیزانس در مکانهای گوناگونی براساس پیدایش پدیده فرم دهی طبیعی سنگها در منطقه بوجود آمده است. نکته ی جذاب دیگر در معماری شهر کلیسترا، ساختمان سازی در سطح شیب دار می باشد که در معماری بیشتر شهرهای کوهستانی رعایت می شود.

ویژگی منحصر به فرد شهر کلیسترا قونیه

در داخل خانه ها از تکنیک حکاکی های روی سنگ و دیوارها جهت تزئین بنا استفاده می شود. نکته ی بسیار جالب در طراحی خانه های این شهر این است که نورگیری و تهویه هوا در اینجا از طریق منافذی مخفی انجام می شود و این امر سبب شده است تا جذابیت بیشتری برای بازدید کنندگان داشته باشد. به جز خانه های مسکونی انواع دیگر بناها مانند کلیسترا، کلیسا، ساختمانهای بزرگ برای جشنها، پناهگاه، آب انبارها و برج های دیده بانی در محوطه شهر دیده می شود. خانه هایی که از سنگ به عنصر مصالح اصلی بنا و ابزاری جهت تزئین استفاده شده است.

ویژگی منحصر به فرد شهر کلیسترا قونیه

شهر زیبای کلیسترا مردمانی میهمان‌نواز دارد و عمارت های روستایی در آن برای اقامت گردشگران به‌صورت گروهی مناسب است، این عمارت بزرگ در داخل یکی از ساختمان‌های عمومی شهر قرارگرفته است که به‌تازگی و به دلیل استقبال زیاد گردشگران موردبازسازی و مرمت و گسترش قرارگرفته است. در پایان سفر خوبی به شهر قونیه در تور ترکیه داشته باشید.